Lewarowane fundusze ETF – czy to to samo co standardowe ETF-y?

Każdy inwestor decydując się na zakup akcji, obligacji, czy też innego instrumentu inwestycyjnego powinien posiadać wiedzę oraz umiejętności, co rzecz jasna nie oznacza wcale, że ryzyko nie będzie występować. Ryzyko zawsze jest bardzo duże i pojęcie pewnych inwestycji nie istnieje. Dziś zastanowimy się czy standardowe ETF-y są tym samym co lewarowane.

Co warto wiedzieć na temat lewarowanych funduszy ETF?

ETF to nic innego jak fundusz inwestycyjny, który notowany jest na giełdzie. ETF to skrót od słów Exchange Traded Fund. Jego rolą jest naśladowanie wyniku wybranego indeksu giełdowego i co ważne nie trzeba tutaj wybierać tylko akcji czy obligacji, lecz można zdecydować się na aktywa bądź grupy aktywów, do których zaliczamy choćby złoto, koszyk walut czy spółki z wybranego sektora. Jednak zwykłe fundusze ETF nie są jedynymi rodzajami, w które można zainwestować. Dostępne są także lewarowane. Odzwierciedlają one wynik instrumentu bazowego, ale w ich przypadku przyjmuje się wielokrotność. Najczęściej jest to dwukrotność, a czasem trzykrotność, przy czym należy wiedzieć, że takiemu pomnożeniu podlega wynik jednodniowy. Aby lepiej zrozumieć czym jest lewarowany fundusz i czym różni się od tego zwykłego, posłużymy się przykładem. Wyobraźcie sobie, że jeżeli kurs standardowego funduszu ETF wzrośnie o 2%, to kurs lewarowanego z dźwignią razy trzy wzrośnie o 6%. Analogicznie, jeżeli kurs spadnie np. o 1%, to lewarowany ETF spadnie jeszcze bardziej i inwestor zanotuje straty na poziomie 3%. 

Fundusze ETF z dźwignią – kiedy się je stosuje? 

Warto wiedzieć, że lewarowane fundusze ETF zostały zaprojektowane, by zwiększyć wydajność danego instrumentu bazowego. Ale z drugiej strony wraz z możliwością zysku, rośnie też możliwość dużej straty. Powszechnie uważa się, że powinny być one wykorzystywane przez doświadczonych traderów, jednocześnie wymagają one stosowania określonej metody. Przygotowanie strategii jest w tym przypadku niezbędne, ale nadal nie zwiększa ryzyka zysku. Można też postawić na dźwignię z codziennym resetem. Oznacza to, że jeżeli instrument bazowy rośnie w ciągu dnia, to certyfikat z dźwignią również rośnie razy trzy. Dźwignia może wynosić x3 czy też x2, ale jednak odnosi się to do tylko jednego minionego dnia. Później wszystko zaczyna się od początku. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że lewarowane ETF-y, a także certyfikaty typu faktor sprawdzają się do jednodniowych spekulacji. Oczywiście można je dłużej przetrzymywać, natomiast w takim przypadku trader ma mniejszą kontrolę nad swoim kapitałem. Timing inwestycji odgrywa więc kluczową rolę przy wyborze taktyki krótkoterminowej. Inwestowanie w fundusze ETF można rozpocząć w Saxo Bank Polska, a dokładnie na platformie dla traderów. Tutaj przypominamy jeszcze raz o istniejącym ryzyku inwestycyjnym. 

Fundusze ETF z dźwignią finansową – rodzaje 

ETF-y lewarowane zasadniczo składają się z instrumentów pochodnych. Tutaj wyróżniamy dwa rodzaje takie jak longs oraz shorts. Liczba tego typu instrumentów wciąż wzrasta, ale nie tylko pod kątem liczby, lecz także wartości aktywów. Ryzyko musi być rozumiane przez tradera i jest ono ściśle związane z dźwignią finansową. Oznacza to, że tego typu fundusze nie nadają się do inwestycji długoterminowych. Nie sprawdzą się też w przypadku pasywnych czy niedoświadczonych inwestorów. Z drugiej strony inwestor ma możliwość skorzystania z dziennej zmienności.