Najbardziej opłacalne zawody w Polsce

Analityk, księgowa, audytor, czy też lekarz. Aby cieszyć się zarobkami od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy zł brutto miesięcznie, nie trzeba pracować w sektorze IT ani tym bardziej piastować wysokiego dyrektorskiego stanowiska. Ten artykuł zawiera branże, które obecnie cechują się najszerszymi perspektywami oraz są gwarancją najlepszych zarobków. Ostatni rok przyniósł bardzo duże zmiany na rynku pracy. Branże takiego typu jak hotelarstwo, gastronomia czy też turystyka pogrążają się w swoistym kryzysie. Również podczas pandemii niezwykle wzrosła rola sektora IT, ponadto pozycja specjalistów ds. HR. znacząco się umocniła. 

Ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce w 2021

Pytając o najlepiej płatne zawody w Polsce, odpowiedź nie zawsze jest taka oczywista, prosta i jednoznaczna. Należy zaznaczyć, iż wysokość zarobków zależy w głównej mierze od bardzo wielu czynników, między innymi województwa, branży, wielkości firmy oraz jej pozycji na rynku pracy. Ponadto podczas brania pod uwagę tylko i wyłącznie bezwzględną wysokość zarobków, najczęściej największymi pensjami poszczycić mogą się pracownicy głównie kadry managerskiej. Menadżer nie jest jedynym słusznym wyborem jeśli mowa o dużych zarobkach. Oczywiście, można zarabiać bardzo dużo, nie piastując tego stanowiska. Warto jednak zaznaczyć, iż satysfakcjonującymi zawodami pod względem zarobkowym są te, które mocno związane są z równie wysokimi kwalifikacjami zawodowymi oraz wąską specjalizacją. Droga prowadząca do nich może okazać się równie wyboista, co na stołek w samym zarządzie. 

Starszy prawnik w kancelarii

Zarobki: 20 000 zł

Co właściwie robi starszy prawnik? To, czym zajmuje się prawnik w kancelarii, jest uzależnione przede wszystkim od gałęzi prawa, w której się specjalizuje. Jego najczęstszym zadaniem jest udzielanie porad oraz prowadzenie spraw sądowych. Początkujący prawnicy mogą liczyć na pensję, która oscyluje pomiędzy czteroma lub pięcioma tysiącami złotych.

Doradca metodyczny

Zarobki: 17 000 zł

Doradca medyczny jest osobą odpowiedzialną między innymi za telefoniczne przeprowadzenie wywiadu medycznego, a również udzielanie wszelakiej kompleksowej informacji, a to wszystko mając na uwadze potrzeby osoby dzwoniącej tj. skonsultowanie interakcji leków, skierowanie do odpowiedniego specjalisty, czy też przedstawienie innych możliwości w drodze do poradzenia sobie z niepokojącymi objawami itp.

Główny księgowy

Zarobki: 17 000 zł

Główny księgowy bezsprzecznie jest jedną z najważniejszych osób w firmie. Odpowiada on za ewidencjonowanie wszelakich transakcji finansowych. W celu pozytywnego przejścia rekrutacji na ową posadę osoba starająca się musi wykazać w CV kilkuletnie doświadczenie na stanowisku samodzielnego księgowego. Równie ważna jest także wiedza z zakresu prawa podatkowego, międzynarodowych standardów ewidencjonowania bieżących wydatków, jak i samej rachunkowości. Dodatkowo wymaga się posiadania specjalnego certyfikatu, który uprawnia taką osobę do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Główny aktuariusz (ubezpieczenia)

Zarobki: 24 000 zł

Aktuariusz jest profesjonalistą z dziedziny obliczania ryzyka, jak i wartości bieżących projektów finansowych, w szczególności tych obarczonych ryzykiem lub długoterminowością. Jeśli zaś mowa o tradycyjnej profesji aktuariusza, ta mocno powiązana jest z branżą ubezpieczeń, planów emerytalnych, czy też reasekuracji. Aktuariusze pracujący w zakładach ubezpieczeniowych zajmują się głównie wyceną produktów, kalkulacją ryzyka i ustalaniem metod tworzenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Warto przy tym wszystkim wiedzieć, iż aby pracować owym zawodzie, trzeba zdać państwowy egzamin oraz posiadać wykształcenie wyższe. 

Doradca klienta strategicznego

Zarobki: 18 000 zł

Specjalista do spraw klientów strategicznych zajmuje się głównie bieżącą obsługą strategicznych klientów firmy, a również samym ich pozyskiwaniem. Stanowisko to jest bliźniaczo podobne do stanowiska ds. obsługi kluczowych klientów. Osoba przyjęta na to stanowisko odpowiada na zapytania ofertowe, utrzymuje stały kontakt z ważnymi dla firmy klientami, podpisuje umowy, a również i co bardzo ważne, zajmuje się negocjacją warunków oferowanych usług. 

Anestezjolog

Zarobki: 10 000 zł – 45 000 z

Anestezjolog opiekuje się pacjentem podczas całego okresu okołooperacyjnego. Wymaga się od niego oceny ryzyka zabiegu na podstawie stanu zdrowia chorującego, a w późniejszym czasie również kwalifikacji pacjenta do operacji. Anestezjolog monitoruje wszelakie parametry życiowe pacjenta, jak i podaje kolejne dawki środków znieczulających na sali operacyjnej. Zarobki zależą od miejscowości oraz ilości wypracowanych godzin.

W owym artykule przedstawiono 6 najbardziej opłacalnych zawodów w Polsce. Jednakowoż podczas planowania własnej kariery, czy też w celu przebranżowienia się, warto brać pod uwagę dynamicznie zmieniający się rynek pracy. Na nieszczęście dla wielu dobrze płatne stanowiska przyciągają również wielu kandydatów, przez co rynek się wysyca, a jedynie najlepsi mają możliwość sięgnięcia po wymarzoną pracę. Co warte zaznaczenia, samo zdobycie tak ważnych kompetencji, które są aspektem kluczowym dla danego stanowiska, jest procesem czasochłonnym.